Sää, ilmasto ja mielenterveys – verkostoaamukahvit 19.3.2026

Millaisia vaikutuksia säällä ja ilmastolla on mielenterveyteemme?

Ilmaston lämpeneminen tuo mukanaan muutoksia muun muassa helteisiin, koviin pakkasiin, valoisuuden vuodenaikaisvaihteluun sekä voimakkaisiin sääilmiöihin ja niihin liittyviin tuhoihin. Niillä on suoria ja epäsuoria vaikutuksia mielenterveyteemme. Reija Ruuhela valaisee alustuksessaan, millaisia nämä vaikutukset ovat meillä Suomessa ja muualla maailmassa sekä millaisia mielenterveysvaikutuksia on odotettavissa tulevina vuosikymmeninä ilmastonmuutoksen edetessä. Alustuksen jälkeen on aikaa rennolle, yhteiselle pohdinnalle.

Reija on taustaltaan meteorologi ja hän on tehnyt pitkän uran Ilmatieteen laitoksella erilaisissa tehtävissä sääpalvelussa ja ilmastotutkimuksessa. Hänen erikoisalaansa ovat sään ja ilmaston terveysvaikutukset.

Tule mukaan etäkahveille!

Pääset mukaan porukkaan ilmoittautumalla lomakkeen kautta. Verkosto keskustelee vapaasti myös omassa WhatsApp-ryhmässä, jossa voi jakaa ajatuksiaan sekä esimerkiksi oman sidosryhmänsä mainoksia teeman ympäriltä.

Verkosto on valtakunnallinen ja kokoontuu etänä noin 4–6 kertaa vuodessa. Tavoitteenamme on yhdistää teeman parissa toimivia ja siitä kiinnostuneita ihmisiä, nostaa esiin ajankohtaisia puheenaiheita sekä tarjota vertaistukea.

Jos haluaisit toimia alustajana tapaamisessa tai esitellä toimintaasi teeman ympärillä, voit olla yhteydessä meihin.

Lämpimästi tervetuloa mukaan verkostoon!

Lue myös

Tapahtumat

Ympäristö ja tulevaisuus mielessä -seminaari 30.10.2025

Tervetuloa kuulemaan hankkeen työstä ja ympäristötunteiden merkityksistä Helsingin Kulttuurikasarmille to 30.10.2025 klo 14!

Tapahtumat

Kuinka elää kestävästi kestämättömässä yhteiskunnassa? Verkostoaamukahvit 23.4.2026

Psykologi, väitöskirjatutkija Sonja Palmo alustaa jännitteistä ja konflikteista, joita kestävään elämäntapaan voi liittyä. Tule keskustelemaan!

Tapahtumat

Riittämättömyydestä resilienssiin – miten nuorten tulevaisuususkoa tuetaan

Maksuton webinaari nuorten ympäristötunteista, osallisuudesta ja resilienssin tukemisesta pidetään Zoomissa tiistaina 14.4.2026 klo 14–16. Tervetuloa!

Tapahtumat

Sää, ilmasto ja mielenterveys – verkostoaamukahvit 19.3.2026

Millaisia vaikutuksia säällä ja ilmastolla on mielenterveyteemme? Alustajana Reija Ruuhela. Tule mukaan 19.3. klo 9.00–10.30!

Tapahtumat

Huolenpidon ja myötätunnon ilta Zoomissa 10.3.2026 klo 18–19

Mitä myötätunto merkitsee ekokriisin ajassa? Miten sitä voi vahvistaa? Tule mukaan maksuttomaan etätapahtumaan ti 10.3.2026 klo 18–19.

Tapahtumat

Mielenterveys ilmastokriisissä – tervetuloa etäaamukahveille 26.2.2026

Millä tavoin ilmastokriisi vaikuttaa mielenterveyteemme? Miten mielenterveyttä ja toimijuutta tuetaan? Alustajana psykologi, väitöskirjatutkija Veera Nieminen. Tervetuloa!

Tapahtumat

Planetaarinen kansalaisaktivisti ja muita identiteettejä – tervetuloa verkostoaamukahveille 29.1.2026

Millaisia kulttuurisia kertomuksia aktivismista on ja miten aktivisti-identiteetit limittyvät? Keskustelun alustaa psykologi Juni Sinkkonen.

© 2026 Ympäristöahdistus.fi Tietosuojaseloste ja evästeet