Lisää puhetta, enemmän toimintaa – tätä toivomme tulevalta, kun Ympäristö ja tulevaisuus mielessä -hanke päättyy

Kolmen järjestön yhteinen Ympäristö ja tulevaisuus mielessä -hanke (2023–2025) päättyy. Hankkeen materiaalit ja toimintamallit säilyvät. Vaan mitä työ ekokriisin ja mielenterveyden risteyskohdassa on opettanut?

Vuonna 2023 käynnistetty Ympäristö ja tulevaisuus mielessä -hanke on tarjonnut maksutonta apua ja tukea ekokriisin herättämien tunteiden kohtaamiseen nuorille ja nuorten parissa toimiville aikuisille. Hanke jatkoi vuosina 2020–2022 toimineen Ympäristöahdistuksen mieli -hankkeen työtä. Kahta hanketta toteuttivat yhdessä MIELI Suomen Mielenterveys ry, Nyyti ry ja Tunne ry. Hankkeita rahoitti STEA. Iso kiitos kaikille hankkeen toimintaan osallistuneille ja yhteistyökumppaneille. Teitä oli suuri joukko ja osallistumisenne oli hankkeen vaikuttavuuden kannalta olennaisen tärkeää.

Kahden hankkeen aikana kohdattiin yli 12 000 ihmistä työpajoissa, koulutuksissa, vertaisryhmissä, webinaareissa ja henkilökohtaisissa tukikeskusteluissa. Lisäksi hankkeen tuottamia sisältöjä katsottiin sen nettisivuilla ja sosiaalisen median kanavissa yli viisi miljoonaa kertaa.

Työstä kerätyn palautteen mukaan jopa 86 prosenttia toimintaan osallistuneista nuorista ja nuorista aikuisista sai hankkeen työstä apua ympäristötunteiden käsittelyyn ja 85 prosenttia koki voimavarojensa ja luottamuksensa omaan pärjäämiseensä lisääntyneen.

Hankkeen päättyessä sen asiantuntijoiden tuottamat materiaalit, kuten ilmainen verkkokurssi, kohtaamisopas ja keskustelukortit, jäävät maksutta saataville hankkeen nettisivuille. Niitä voi käyttää vapaasti ei-kaupallisissa tarkoituksissa.

“Hankkeen materiaaleista hyötyvät esimerkiksi kasvatus- ja opetusalan sekä sotealan ammattilaiset ja kaikki muutkin, jotka työssään tai esimerkiksi vapaaehtoisroolissaan haluavat kohdata muita ihmisiä tunteineen”, kertoo Lapset ja nuoret -osaston päällikkö Satu Turhala MIELI Suomen Mielenterveys ry:stä.

Ympäristötunteet ovat moottori toiminnalle, jota tarvitaan

Kahdessa hankkeessa on kuuden vuoden aikana luotu tilaa ja kehitetty taitoja ekokriisin herättämien tunteiden käsittelyyn ja niiden kanssa elämiseen. Hankkeiden toimintavuosien aikana on vahvistunut ymmärrys siitä, että usein vaikeiksi tai hankaliksikin mielletyt ympäristötunteet, kuten ilmastoahdistus, ovat arvokkaita. Niistä ei tarvitse pyrkiä eroon, sanoo hankkeen asiantuntija, koulutuksia ja työpajoja vetänyt Taneli Saari Tunne ry:stä.

”Tunteet pyrkivät aina ohjaamaan meitä jostain pois tai jotain kohti. Näin myös ympäristökriisiin liittyvät tunteet voivat toimia voimana, joka johtaa kohti kestävämpää tulevaisuutta”, Saari sanoo.

Kuitenkin samaan aikaan huolestuttavakin huomio kahden hankkeen ajalta on ollut se, että puhe ympäristökriisiin liittyvistä tunteista ja näiden mielenterveysvaikutuksista on 2020-luvun edetessä vähentynyt, vaikka ekokriisi etenee, kertoo hankkeen asiantuntija, ilmastolääkäri Hanna Rintala Nyyti ry:stä.

”Elämme epätodellisen tuntuisessa tilanteessa, jossa kaikki jatkuu näennäisesti kuten ennenkin, vaikka ilmastokriisi tulee muuttamaan kaiken. Tämän tiedon kanssa on toki vaikea elää, mutta silti on yritettävä. Ilmastoahdistusta ei tarvitsisi olla, jos yhteiskunnan ja ihmisten toiminta sovitettaisiin maapallon rajoihin”, Rintala sanoo.

Kuitenkin kohtaamiset hankkeen työpajoissa ja koulutuksissa ovat olleet rohkaisevia, hän jatkaa.

”Kuluneina vuosina olen huomannut, että aktiivinen ilmastotoimijuus tai jopa ilmastojohtajuus voi asua yllättävilläkin tahoilla. Olen nähnyt sitä esimerkiksi nuorten työvalmennustoiminnan ja etsivän nuorisotyön kaltaisissa toimintamuodoissa ja ylipäätään siellä, missä tapahtuu aitoa välittävää kohtaamista ihmisten välillä”, Rintala kertoo.

Työ ekokriisin ja mielenterveyden parissa jatkuu – tieto on arvokasta kaikille järjestötoimijoille

Ympäristö ja tulevaisuus mielessä -hanke päättyy, mutta hanketta toteuttaneet järjestöt jatkavat työtään ekokriisin ja mielenterveyden risteyskohdassa. Koulutuksia ja työpajoja on mahdollista tilata jatkossakin. MIELI ry järjestää ammattilaisille tarkoitettuja koulutuksia, joissa ympäristötunteita käsitellään mielenterveysnäkökulmasta. Nyyti ry tarjoaa ympäristötunnekoulutuksia korkeakouluille ja toisen asteen oppilaitoksille. Tunne ry:ltä voi tilata räätälöityjä työpajoja ja koulutuksia nuorille ja heidän parissaan toimiville. Niissä voidaan käsitellä esimerkiksi ympäristöön ja tulevaisuuteen liittyviä ajatuksia ja tunteita.  

Lisäksi hankkeen materiaaleja ja hankkeessa tuotettua tietoa viedään eteenpäin järjestöjen ja sidosryhmien työssä. Esimerkiksi hankkeessa tuotettu, korkeakoulujen ja toisen asteen oppilaitosten käyttöön suunniteltu Ympäristö ja tulevaisuus mielessä -verkkokurssi on jo otettu käyttöön Helsingin ja Oulun yliopistoissa ja STEP-opintokeskuksessa. Lisäksi sitä hyödynnetään muun muassa Lab-ammattikorkeakoulussa, DIAK:ssa ja Turun ammattikorkeakoulussa ja se on tulossa osaksi Climate University -kokonaisuutta.

”Ympäristökriisi on vallitsevaa todellisuutta, joka herättää jonkinlaisia ajatuksia ja tunteita kaikissa ihmisissä. Nämä tunteet vaikuttavat mielenterveyteemme ja myös ihmisten väliseen vuorovaikutukseen ja yhteistyöhön. Tämän ymmärtäminen on tärkeää esimerkiksi järjestötoimijoille. Siksi on tärkeää, että tietoa ja materiaaleja ympäristötunteiden ymmärtämiseen ja kohtaamiseen on tarjolla”, sanoo Satu Turhala.

Ympäristö ja tulevaisuus mielessä -hankkeessa tuotetut maksuttomat materiaalit löytyvät kootusti hankkeen nettisivuilta osoitteesta ymparistoahdistus.fi/apua. Sivusto jää toimimaan hankkeen päätyttyä.

Myös hankkeen aikana perustettu Mielenterveys ekokriisissä -verkosto jää toimintaan. Jatkossa sitä ylläpitää Tunne ry. Verkosto yhdistää valtakunnallisesti teemojen äärellä toimivia ja niistä kiinnostuneita tahoja. Voit liittyä verkostoon tästä.

 

Tutustu hankkeessa tuotettuihin materiaaleihin

Ympäristö ja tulevaisuus mielessä -verkkokurssi

Verkkokurssi sisältää tietoa ja harjoituksia oman ja yhteisöllisen hyvinvoinnin sekä toimintakyvyn vahvistamiseen kestävyyskriisissä. Kurssi on suunniteltu korkeakoulujen ja toisen asteen oppilaitosten käyttöön. Sen sisällöt sopivat myös omatoimiseen työskentelyyn.
https://ymparistoahdistus.fi/verkkokurssi/

Ympäristö ja tulevaisuus mielessä -keskustelukortit

Ympäristö ja tulevaisuus mielessä -keskustelukortit tukevat keskustelua ympäristötunteista esimerkiksi ohjaustyössä. Korttipakan taustatieto- ja kysymyskortit auttavat käymään rakentavaa dialogia ympäristötunteista ja visioimaan kestävää muutosta. Henkilöhahmokortit laajentavat keskustelujen näkökulmia ja vahvistavat yhteyttä toisiin ihmisiin ja maailmaan.
https://ymparistoahdistus.fi/keskustelukortit/

Ilmastoahdistus ja tulevaisuuspelko – opas ympäristötunteiden kohtaamiseen

Opas antaa eväitä keskusteluihin, jotka liittyvät ekokriisiin, ympäristötunteisiin ja näiden hyvinvointivaikutuksiin. Sen harjoitukset auttavat kohtaamaan ympäristötunteita itsessämme ja muissa ja ehkäisemään ristiriitoja esimerkiksi ryhmätilanteissa.
https://ymparistoahdistus.fi/oppaat/ilmastoahdistus-ja-tulevaisuuspelko/ 

Ilmastotunnepeli

Ilmastotunnepeli auttaa pohtimaan ja jakamaan ympäristöön ja ekokriisiin liittyviä tunteita ja ajatuksia helposti lähestyttävien kysymysten avulla. Peli soveltuu kaiken ikäisille noin 8-vuotiaasta ylöspäin. Pelilaudasta on neljä kieliversiota: suomi, ruotsi, englanti ja viro.
https://ymparistoahdistus.fi/ilmastotunnepeli/

Lapsen tai nuoren ympäristötunteet – vanhemman opas

Miten ekokriisistä puhutaan lapsen kanssa niin, ettei hän ahdistu? Entä jos ekokriisistä puhuminen nostaa omatkin tunteet pintaan tai aiheuttaa ristiriitatilanteita perheessä? Ympäristö ja tulevaisuus mielessä -hankkeen asiantuntijat vastaavat kysymyksiin lapsen tai nuoren ympäristötunteista.
https://ymparistoahdistus.fi/vanhemmille/

Ilmastoahdistuksen omahoito-ohjelma

Omahoito-ohjelman harjoitukset auttavat vahvistamaan mielenterveyttä ilmastokriisin ajassa. Ohjelman voi käydä omatoimisesti läpi kokonaisuutena tai osissa. Sen sisältöjä ja harjoituksia voidaan myös käyttää ryhmien tai yksilötapaamisten tukena.
https://www.mielenterveystalo.fi/fi/omahoito/ilmastoahdistuksen-omahoito-ohjelma

 

Oma polku – hyvä elämä ekokriisin ajassa

Ympäristökriisin herättämistä tunteista ei tarvitse päästä eroon, sillä ne ovat luonnollinen reaktio tulevaisuuttamme uhkaavaan kriisiin. Kuitenkin tunteita tulee oppia kohtaamaan ja säätelemään. Oma polku tarjoaa mallin tunteiden kohtaamiseen ja niiden antaman energian suuntaamiseen rakentavalla tavalla.
www.ymparistoahdistus.fi/oma-polku 

 

Lisäksi löydät hankkeen nettisivuilta asiantuntija-artikkeleita ympäristötunteista ja harjoituksia niiden kohtaamisen tueksi. 

Lue myös

Tapahtumat

Ympäristö ja tulevaisuus mielessä -seminaari 30.10.2025

Tervetuloa kuulemaan hankkeen työstä ja ympäristötunteiden merkityksistä Helsingin Kulttuurikasarmille to 30.10.2025 klo 14!

Artikkelit

Lisää puhetta, enemmän toimintaa – tätä toivomme tulevalta, kun Ympäristö ja tulevaisuus mielessä -hanke päättyy

Hankkeen materiaalit ja toimintamallit säilyvät. Vaan mitä työ ekokriisin ja mielenterveyden risteyskohdassa on opettanut?

Artikkelit Etusivu

Mitä jos lunta ei tulekaan? Talvi ja ympäristötunteet

Suomen talvi näyttäytyy mielikuvissamme usein kauniina ja tunnelmallisina. Mutta mitä jos lumi ei tulekaan? Terveystieteiden maisteriopiskelija Liina Tuominen kirjoittaa tunteid..
Tapahtumat

Ilmastokahvila 25.11.2025 – Joulun tavara-ahdistus

Mikä avuksi joulun tavara-ahdistukseen? Miten joulua vietetään kestävämmin? Tervetuloa keskustelemaan Helsingin Viikin kirjastoon tiistaina 25.11. klo 16.30!

Tapahtumat

Climate Cafe / Ilmastokahvila 21.10.2025 – Creativity and Eco-Emotions

Welcome to the Climate Cafe at Viikki Library, Helsinki Oct 21st 2025 at 4.30–6.30 PM. The event is hosted in English.

Tapahtumat

Luovan kirjoittamisen työpaja 14–19-vuotiaille – tule mukaan!

Nuorille tarkoitetussa luovan kirjoittamisen työpajassa tehdään lyhyitä kirjoitusharjoituksia. Et tarvitse aikaisempaa kokemusta kirjoitustyöpajoista!

Tapahtumat

Luovan kirjoittamisen työpaja 11.11.2025 – tule mukaan!

Tervetuloa maksuttomaan luovan kirjoittamisen työpajaan, jossa ympäristötunteita tarkastellaan lyhyiden kirjoitusharjoitusten avulla.

© 2025 Ympäristöahdistus.fi Tietosuojaseloste ja evästeet